Dr. Pataki Balázs kapta idén a Kozma Ferenc Díjat
Dr. Pataki Balázs címzetes egyetemi docens Szombathelyen született 1952. májusában. Gyermekkorát Vassurányban és Bekölcén töltötte, majd családjával Gyöngyösre került.
Szakmai ismereteinek alapjait a gyöngyösi mezőgazdasági technikumban kiváló tanárok keze alatt szerezte meg. Későbbi életére nézve meghatározó volt a gyöngyösi méntelepen gyakornokként eltöltött időszak. Ekkor kötelezte el magát a lovak, a lótenyésztés mellett.
1976-ban Gödöllőn állattenyésztő agrármérnök diplomát, majd ugyanott 1983-ban doktori fokozatot szerzett. Disszertációjában a ménállomány szerkezeti összetételének hatását vizsgálta a lótenyésztésre.
1982-ig Debrecenben és Nyíregyházán dolgozott lótenyésztési felügyelőként, majd kirendeltség-vezetőként, az Országos Lótenyésztési Felügyelőség átszervezéséig.
1989-ig vezetője volt a herceghalmi Állattenyésztési Kutatóintézet Lótenyésztési Osztályának, majd még további tíz évig a kutatóintézet munkatársa maradt másodállásban. A kutatóintézetben főként a hagyományos lófajták megőrzésének kérdéseivel foglalkozott, az itt végzett kutatások nyújtottak alapot a későbbi fajtatenyésztő egyesületek megalakulásához.
25 évig az Állattenyésztési és Takarmányozási Minősítő Intézet, valamint jogutódai (OMMI, MgSzH, Nébih) Lótenyésztési Osztályán dolgozott osztályvezető helyettesként, ahol többek között az állami fedezőmének apaállat-gazdálkodási feladatait látta el, majd a Lóútlevél Iroda vezetésével bízták meg.
Alapítója és 11 évig ügyvezető elnöke volt a Kisbéri félvér Lótenyésztő Országos Egyesületnek, amely funkciójáról összeférhetetlenség miatt kellett lemondania. 2000-től 2024-ig a Kisbéri-félvér Tenyésztői Bizottság elnöki tisztét látta el, amelyről a 2024. évi közgyűlésen mondott le, de a tenyésztők kérésére tovább is aktív tevékenységet folytat az Egyesületben. 2013. áprilisától 2018. májusáig a Magyar Lipicai Lótenyésztők Országos Egyesülete ügyvezető elnöke, majd 2022-ig a Tenyésztői Bizottság tagja. Több másik tenyésztőszervezetnél is rendszeresen részt vesz a tenyészbírálatokon, kiállítások szervezésében és lebonyolításában.
1984-2016-ig nemzetközi fogat versenybíró. A Debreceni Egyetem címzetes docense. Több lótenyésztési szakkönyv szerzője, társszerzője. 2000-ben megkapta a Magyar Lovas Szövetség Széchenyi Emlékérem kitüntetését. 2014. augusztus 20-án Magyar Ezüst Érdemkereszt kitüntetésben részesült a lótenyésztés rendszerváltást követő, társadalmi alapokon történő újjászervezésében, valamint a lovassport terén végzett kiemelkedő tevékenységéért. 2017. március 15. alkalmából tenyésztőszervezeti munkája, valamint a lovas hagyományőrzés és kultúra ápolása terén elért eredményeiért Konkoly-Thege díjjal tüntették ki.
Jelenleg nyugdíjasként a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem szaktanácsadója, emellett aktívan tevékenykedik a lótenyésztés területén, több tenyésztőszervezetnél segíti a hazai lótenyésztés-szervezést, és a Magyar Lótenyésztők Országos Szövetsége delegáltjaként tagja az Őshonos Haszonállat Génmegőrzési Tanácsnak.