Bemutatkozás
A nemzeti kinccsé nyilvánított fajta tenyésztésszervezési, törzskönyvezési feladatait – kizárólagos törvényi felhatalmazással – a Nonius Lótenyésztő Országos Egyesület végzi. Tagságát 400 tenyésztő és közel 650 méneskönyvi, illetve 50 előtörzskönyvi kanca alkotja.
Tevékenységének kereteit alap- és tenyésztési szabályzata rögzíti. A tenyésztés operatív irányítása a tagok által választott Tenyésztői Bizottság feladata. A törzsállomány nyilvántartása a 2006. évtől zárttá váló Nonius Méneskönyvben, illetve Előtörzskönyvben történik. Az egyesületi munka színterét a bírálatok, regionális szemlék, illetve az évente rendezett Országos Nóniusz Tenyészszemle alkotják.
A tenyésztésszervezés legfontosabb feladatai a fajtafenntartás elveit szem előtt tartó egységes ménhasználat, a fajta egészét átfogó párosítási rend, az állomány teljes körű minősítése, illetve sajátteljesítmény- és ivadékvizsgálata.
Az egyesület célja
A Nonius Lótenyésztő Országos Egyesület a fajta jövőjét meghatározó alapvető céljaként az évszázados tenyésztési tradíciók ápolását, a fajta egyediségének megőrzését, illetve a modern kor elvárásainak megfelelő minőség biztosítását határozta meg.
A Nonius lófajta múltbeli és jelenlegi tenyészértékének, genetikai értékének megőrzése, a fajta évszázados múltjának megfelelő kívánatos típus fenntartása, tenyésztése, illetve a jelenkor igényének megfelelő nemesítése.
Cél, hogy a fajta identitásának megőrzése mellett egyedei rendelkezzenek a modern kor által megkívánt használati tulajdonságokkal, legyenek alkalmasak szabadidős tevékenységre, legkiválóbb egyedei pedig feleljenek meg a lovassportok, elsősorban a fogathajtó sport által támasztott elvárásoknak.
Az egyesület tevékenysége
- a nóniusz fajta tenyésztési programjának kidolgozása, végrehajtása,
- az egyesület működéséhez szükséges anyagi alapok biztosítása, azok rendeltetésszerű használata,
- a nóniusz Méneskönyv megalapítása és rendszeres kiadása,
- a nóniusz lóállomány feltérképezése, bírálata, felvétele a méneskönyvbe,
- fajtavédelem, fajtapropaganda,
- a tenyésztési adatok folyamatos gyűjtése, feldolgozása,
- a fajta tenyészcéljának megfelelő törzskönyvezési rendszer kialakítása,
- bemutatók, kiállítások, tenyészszemlék szervezése,
- szakmai képzés, továbbképzés,
- tenyésztési, takarmányozási, sport és értékesítési információszolgáltatás,
- szaktanácsadás,
- érdekképviselet,
- együttműködés más hazai lótenyésztő szervezetekkel,
- nemzetközi kapcsolatok kiépítése, részvétel nemzetközi tenyésztési együttműködésben,
- kulturális örökség megóvása,
- természetvédelem, állatvédelem.
Az egyesület tevékenységi körében nyújtott szolgáltatások bárki számára hozzáférhetők.