Eredeti tenyésztésterülete Norvégia nyugati partjától az északi területekig terjedt, majd tért hódított előbb Svédországban, azután Dániában. Ma Norvégia, Dánia és Svédország olyan honos pónifajtájának tartják, amelyik kitűnően alkalmazkodott kialakulási helyének természeti viszonyaihoz.
A Svédország, Norvégia és Finnország területén csoportokban élt Przewalski-féle ló egyenes leszármazottjának tekintik. Ezen a területen vadlovak, minden bizonnyal, már legalább 2000 éve éltek. A Przewalski lóhoz való genetikai közelségére utal az a világosító gén, amelynek hatására a fjord lovon is világosabbak a pofák, a lábak belső felülete, és a hasalj.
A vadlovakhoz való relatív közelségét mutatja az azokra jellemző erős hátszíj, a vállkereszt előfordulása a lapockán, a zebroid csíkozás a lábakon, és a szarugesztenyék gyakori hiánya. Ide sorolhatnánk a felálló sörényt is.
A Dél-Skandináviában honos egykori gudbransdal ló kisebb változataként is számon tartják. A vikingek a IX-X. században, állítólag hátaslóként használták.
A XX. század második fele a fjord kisló szélesebb kőrű elterjedését eredményezte. Norvégiában 7000 lovat tartanak nyilván, ebből 1000 körüli a tenyészkanca, és 70-80 között változik a tenyészmének száma. A különbséget az évjárati csikók, a heréltek és a sportban foglalkoztatott fjord kislovak teszik ki. Dániában, a törzskönyvi ellenőrzés alatt tartott kancák száma: 6000. A svéd állományról nincsenek hitelt érdemlő forrásaink.
Kialakulása természetföldrajzi területén kívül főleg Németországban, Hollandiában, Ausztria tenyésztik. Kisebb nagyobb állománya Európa szinte minden országában megtalálható.
Magyarországon az 1970-es évektől megtalálható, előbb, mint erdészetben kitűnően hasznosítható kisló. Szerepet kapott a muraközi ló regenerálásában, sőt felhasználásával tenyésztették ki, a gyermeklovagoltatás céljára nagyszerűen bevált, tengelici kislovat. A 2000-es évek elején lovasterápia céljából került az országba, majd kisebb körben kedvelt szabadidő ló lett.